sobota, 2 marca 2013

Najlepsi z najlepszych, czyli podsumowanie sezonu zasadniczego

Rozgrywki play-off pomału wkraczają w decydującą fazę, lecz zanim rozdane zostaną medale powinniśmy ogłosić listę najlepszych zawodników PLH. W tym sezonie nie stanowi to problemu - nie ma podziału na grupy, łączenia dwóch lig czy kilkunastu walkowerów. Dla nie rozpieszczanych przez reformy miłośników cyferek nuda. Za to normalna część kibiców będzie zadowolona.

W tym sezonie w rozgrywkach wystąpiło 206 zawodników z pola i 21 bramkarzy. Padło 979 bramek, z czego 244 w przewadze i 41 w osłabieniu. Zawodnicy zostali ukarani 3808 minutami karnymi, co pozwoliłoby odpoczywać jednemu hokeiście przez 63 spotkania, czyli więcej, niż trwa cały sezon. W rundzie zasadniczej rozegrano 139 spotkań, mieliśmy jeden walkower. Na jedno spotkanie przypadało 7 bramek (1,8 bramki w przewadze i 0,3 w osłabieniu), czyli na gola trzeba było średnio czekać ponad 8,5 minuty. Głównie dzięki Zagłębiu, któremu rywale zaaplikowali 1/4 wszystkich bramek.


Punktacja kanadyjska


Zaledwie 6 miesięcy wystarczyło Patrikowi Valčákowi do uzyskania tytułu najlepszego zawodnika PLH. Napastnik Cracovii zostawił w tyle, grających tu nie od wczoraj - Richarda Krála i Leszka Laszkiewicza. Chociaż Czech do snajperów nie należy, to ogromna ilość asyst pokazuje, że wybór w drafcie przed dziesięciu laty nie był przypadkiem. Aż trzech przedstawicieli z drugiego po sezonie zasadniczym JKH, a w zestawieniu, biorąc pod uwagę sześć najlepszych wg tabeli drużyn, zabrakło tylko reprezentanta klubu z Katowic. Justin Chewdoruk na 11. miejscu - zgromadził tyle samo punktów co Josef Vítek, ale strzelił o jednego gola mniej. Miano najlepszego ataku w lidze otrzymuje formacja Bagiński - Šimíček - Woźnica.

GP - rozegrane mecze, G - gole, A - aysty, Pts - punkty, PIM - karne minuty, +/- - plus/minus, Pts/G - średnia punktów na mecz.
A tak przedstawia się klasyfikacja, jeśli weźmiemy pod uwagę najlepszych zawodników, którzy występowali w poszczególnych drużynach. Tomasz Kozłowski z Zagłębia i Kamil Kalinowski, jako przedstawiciel nieistniejącego już KS-u Toruń, zdobyli o połowę mniej punktów od pozostałych, ale zwłaszcza 20-latek ma jeszcze trochę czasu, by dorównać najlepszym.
GP - rozegrane mecze, G - gole, A - aysty, Pts - punkty, PIM - karne minuty, +/- - plus/minus, Pts/G - średnia punktów na mecz.
Tylko 4 miejsca zwolnią się w punktacji, jeśli chcielibyśmy porównać samych Polaków. Nie znaczy to jednak, że nasza liga rodzimym szkoleniem stoi. W drugiej dziesiątce obcokrajowców jest siedmiu (nie licząc Teddy'ego Da Costy, który szlifów nad Wisłą przecież nie nabierał). W zestawieniu doświadczenie wygrało jednym punktem z młodością, a na liście znalazło się w sumie czterech wychowanków Stoczniowca Gdańsk.
GP - rozegrane mecze, G - gole, A - aysty, Pts - punkty, PIM - karne minuty, +/- - plus/minus, Pts/G - średnia punktów na mecz.
Klasyfikacja snajperów i asystentów

Niewiele poniżej 0,8 - taką średnią na mecz zazwyczaj osiągają najlepsi snajperzy w PLH. Nie inaczej jest i tym razem - Mikołaj Łopuski osiągnął średnią równą 0,76 i okazał się jednym z najlepszych transferów w historii tyskiego klubu, choć z racji wycofania torunian z ligi i kontuzji, do trzydziestu trafień nie dobił. Po plecach deptał mu pierwszy atak z Jastrzębia (w pierwszej piątce jeszcze ich kolega z szatni Urbanowicz), a 4 zawodników (Mazurek, Mahbod, Méry, Sordon) uzyskało średnią jednego gola na mecz, ale gwiazdami ligi nie zostali, bo zaliczyli tylko po jednym spotkaniu w sezonie regularnym.

GP - rozegrane mecze, G - gole, Pts - punkty, PPG - gole w przewadze, SHG - gole w osłabieniu, G/G - średnia goli na mecz, +/- - plus/minus.
O asystach Patrika Valčáka już wspominaliśmy - ponad jedno kluczowe podanie na mecz robi wrażenie. Przeżywający kolejną młodość Jarosław Różański miał ich aż o 9 mniej, a w zestawieniu znalazło się jeszcze miejsce dla jednego obrońcy - Miroslava Zat'ko, który w tym sezonie reprezentuje barwy JKH.
GP - rozegrane mecze, A - asysty, Pts - punkty, PPA - asysty w przewadze, SHA - asysty w osłabieniu, A/G - średnia asyst na mecz, +/- - plus/minus.
Dodatkowo jeszcze specjalne zestawienie, mające ukazać ile znaczą najlepsi snajperzy dla swoich drużyn, liczone jako stosunek procentowy dorobku indywidualnego do ilości goli strzelonych przez całą drużynę. Nie braliśmy pod uwagę goli przyznanych na papierze, czyli za walkowery.
Najbardziej wartościowym zawodnikiem okazał się Kamil Kalinowski, który z 24 bramek, jakie zdążył zdobyć zespół z grodu Kopernika, zdobył ich 7. Tak mała liczba jako punkt odniesienia pomogła również Przemysławowi Bomastkowi, by wskoczyć tu na podium. Jednym będzie to przeszkadzać, drudzy zauważą, że w najsłabszej drużynie trzeba dokonywać cudów, by w ogóle coś wpadło, bo wsparcie partnerów jest znikome. Najbardziej zespołowo, z czuba tabeli, gra aktualny mistrz i zwycięzca sezonu zasadniczego Ciarko Sanok - jeden przedstawiciel i to dopiero na ósmej pozycji.

GP - rozegrane mecze, G/TG % - gole/gole zespołu, G - gole, A - Asysty, Pts - punkty.
Klasyfikacja zdobytych bramek w przewadze i osłabieniu

Podczas gry w przewadze najskuteczniejszy, z 10 bramkami jest 35-letni czeski defensor - Pavel Mojžíš, który połowę swojego "majątku" punktowego zbił na cudzej krzywdzie. Najbardziej bezlitośni są jednak zawodnicy z Tychów - aż 4 z nich znalazło się w tym zestawieniu, mimo łatki, jaka od lat się za nimi ciągnie. "Nie spełniający pokładanych w nim nadziei" Chomko, mimo że zagrał niewiele ponad połowę ligowych spotkań, na miejscu szóstym. W sumie 96 zawodników może pochwalić się golami w przewadze, a kolejnych 32 choć jedną asystą.

GP - rozegrane mecze, PPG - gole w przewadze, PPA - asysty w przewadze, Pts - punkty.
Chłopcami do bicia ewidentnie nie chcą być tyszanie - 4 zawodników w pierwszej dziesiątce. Wygrywa, z 3 bramkami na koncie, Grzegorz Pasiut. Pochodzący z Krynicy napastnik tego sezonu nie zaliczy do udanych, ale w grze w osłabieniu nie ma sobie równych - gole zdobyte w ten sposób stanowiły połowę jego strzeleckiego dorobku.
GP - rozegrane mecze, SHG - gole w osłabieniu, SHA - asysty w osłabieniu, Pts - punkty.
Klasyfikacja +/-

Pięciu zawodników mistrza, czterech czwartego w ubiegłym sezonie JKH i dla wicemistrzów zostało tylko jedno miejsce. Były reprezentant Słowacji Peter Bartoš zgromadził w 37 meczach 30 punktów +/- i o punkt wyprzedził obecnego reprezentanta Polski - Pawła Dronię. Pierwsi dwaj w klasyfikacji kanadyjskiej obecni i tutaj, choć porównując +/- ze zdobyczą punktową można stwierdzić, że defensywa nie jest najmocniejszą stroną Valčáka i Krála.

GP - rozegrane mecze, +/- - plus/minus, Pts - punkty.
Kary indywidualne

Aż strach pomyśleć jaki rekord ustanowiłby Craig Cescon, gdyby został z nami na dłużej, bo i tak, rozgrywając tylko część sezonu, wygrał w tym niechlubnym zestawieniu gromadząc 134 minuty. Ostro i według sędziów niezgodnie z przepisami lubią grać zwłaszcza Czesi z Cracovii.

GP - rozegrane mecze, PIM - karne minuty.
Obrońcy - punktacja kanadyjska i +/-

Podsumujmy jeszcze osobno obrońców, choć Miroslavowi Zat'ce to do szczęścia nie jest potrzebne, bo w normalnej punktacji zajął wysokie, 18. miejsce. Trzecie miejsce dla reprezentanta Francji - Nicolasa Bescha, jednak najlepsi zespołowo są obrońcy znad Sanu - czołowa trójka zgromadziła aż 72 punkty. W zestawieniu znalazło się siedmiu stranierich. W sumie 74 obrońców strzeliło 154 bramki (w tym 54 w przewadze, 4 w osłabieniu) i 399 razy asystowało oraz zebrało łącznie 1778 minut karnych
.
GP - rozegrane mecze, G - gole, A - aysty, Pts - punkty, PIM - karne minuty, +/- - plus/minus, Pts/G - średnia punktów na mecz.
W klasyfikacji +/- również bryluje ekipa z Sanoka. Z tego miasta znalazły się dwie pary obrońców, jedna z Jastrzębia i Tychów oraz osamotnieni Besch i Mateusz Rompkowski.
GP - rozegrane mecze, +/- - plus/minus, Pts - punkty.
Statystyki bramkarzy

Bramkarze zostali podzieleni na dwie grupy wg tego, czy ich czas gry był większy od 40% sumarycznego czasu gry wszystkich bramkarzy w danej drużynie, czy też mniejszy.

Tytuł najlepszego bramkarza PLH, za skuteczność wynoszącą 0,919 wędruje do Zane'a Kalemby z GKS-u Katowice. Zarówno on, jak i Michal Fikrt z oświęcimskiej Unii oraz Michał Plaskiewicz z Torunia nie byli rozpieszczani przez swoich kolegów - bronili grubo ponad 30 strzałów w meczu. Przemysław Odrobny - najlepszy polski golkiper, wygrałby w tym roku, gdyby z kolei jego partnerzy nie traktowali swojej roboty zbyt serio i pozwolili na jeden strzał w popularnego Wiedźmina więcej. W pierwszej czwórce trzech obcokrajowców - Amerykanin, Słowak i Czech. A mieliśmy jeszcze przez chwilę Dalibor Sedlářa, który przegrał rywalizację z Fikrtem o miejsce w bramce. To efekt czerwcowych zmian, wg których bramkarz zagraniczny przestał być liczony podwójnie, z czego kluby chętnie korzystały.


GP - rozegrane mecze, MIP - czas gry (w minutach), MIP% - procentowy czas gry, SOG - strzały na bramkę, SVS - strzały obronione, GA - bramki puszczone, % - skuteczność, SVSA - średnia strzałów obronionych na mecz, GAA - średnia bramek puszczonych na mecz, G - gole, A - aysty, PIM - karne minuty, SO - mecze bez straty bramki.
Mateuszowi Kuligowi z Cracovii wystarczyło niecałe 11 minut, by znaleźć się na czele drugiego zestawienia i zostać jedynym niepokonanym bramkarzem w PLH. W tym gronie tylko Przemysław Witek może pochwalić się shutoutami. Ba, z taką skutecznością mógłby zostać najlepszym bramkarzem sezonu. Zabrakło mu do tego 96 minut i 30 sekund czasu gry więcej. Na drugim biegunie znajduje się Wojciech Romanowski z Zagłębia, czyli drużyny w której świątyni strzegło aż pięciu golkiperów i żaden nie przekroczył 40% czasu gry.
GP - rozegrane mecze, MIP - czas gry (w minutach), MIP% - procentowy czas gry, SOG - strzały na bramkę, SVS - strzały obronione, GA - bramki puszczone, % - skuteczność, SVSA - średnia strzałów obronionych na mecz, GAA - średnia bramek puszczonych na mecz, G - gole, A - aysty, PIM - karne minuty, SO - mecze bez straty bramki.
All-Star Team

Na koniec postanowiliśmy stworzyć drużynę gwiazd sezonu zasadniczego, biorąc pod uwagę powyższe zestawienia. Wybierając zawodników na poszczególne pozycje:
- w przypadku bramkarzy decydowała skuteczność i czas gry powyżej 40%,
- u obrońców premiowany był jak najwyższy współczynnik +/-,
- dla napastników liczyła się punktacja kanadyjska.

Do drużyny All-Star, żywcem z klubowego ustawienia, zostali przeniesieni defensorzy z KH Sanok, JKH Jastrzębia i GKS-u Tychy. Wśród napastników tylko Bagiński z Woźnicą tworzą klubową parę i u siebie i tutaj, a miejsce w punktacji rozdzieliło Bartoša i Vítka, Danieluka i Krála oraz Różańskiego i Rzeszutkę. Czwarta piątka prezentuje się bardzo ciekawie - czterech graczy z jednego zespołu - tylko Jarosław Rzeszutko tam "nie pasuje". W sumie 7 graczy reprezentuje Sanok, 5 Tychy, 4 Jastrzębie, 3 Kraków, 2 Oświęcim i jeden Katowice.

W zestawieniach wykorzystano dane portalu hokej.net , na którym w miarę możliwości starano się wnosić poprawki do oficjalnych protokołów, jednak system zlicząjący sam w sobie nie jest doskonały. Między innymi dlatego statystyki bramkarzy (SVSA i GAA) musiały zostać policzone ręcznie.

Podobne zestawienia z lat wcześniejszych znaleźć możesz w kategorii All-Stars.

Jeśli sama legenda pod tabelami Ci nie wystarcza i chcesz dowiedzieć się więcej o prezentowanych tu statystykach, czy zastanawiasz się skąd biorą się błędy i różnice w statystykach na różnych portalach zajrzyj do działu Statystyczne FAQ.

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze stron klubowych oraz: esanok.pl, hokej.net, gieksiarze.pl.

0 razy skomentowano :

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)